Zywot y smierć Jana Tarnowskiego Kasztelana krakowskiego Hetmana Wielkiego Koronnego...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1773 Miejsce publikacji: Warszawa Autor:
  • Orzechowski, Stanisław
Strony: 125 Sygnatura: XVIII. 149 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Orzechowski, Stanisław Okszyc (1513-1566)
  • Tarnowski, Jan (1484-1553)
  • Biografie
Data dodania: 15.12.2009

ORZECHOWSKI, Stanisław h. Oksza (1513-1566) – ksiądz, pisarz polityczny i polemista religijny, przeciwnik celibatu. To on doprowadził do ślubu swego przyjaciela Marcina Krowickiego(również księdza). Sam również ożenił się w 1551 roku w kalwińskim zborze w lśnicie z Magdaleną Chełmską. „Zywot y śmierć…to biografia Jana Tarnowskiego. Druk napisany został w XVI w., pozostał wówczas nieznany. Pierwsze wydanie miało dopiero miejsce w 1773 roku. Starodruk wydany w drukarni J. K. M. y Rzeczypospolitej w Koli, w formacie 8°. (Sygnatura w Bibliotece Elbląskiej - XVIII. 149). (Pozycja zdigitalizowana [w]: Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa – link)