Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) [fotografia]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1979 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 zdjęcie Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Związek Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu
  • Szkolnictwo w Elblągu - 20 w.
  • Fotografie
Data dodania: 27.11.2017

Na zdjęciu nowy lokal Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu (obecnie przy Alei Grunwaldzkiej 31). ZNP na przestrzeni wszystkich lat zawsze wspierał polską szkołę,  promował nowe i postępowe kierunki oświaty, walczył o to, by wszystkie dzieci miały prawo pobierania nauki od wykwalifikowanych nauczycieli, prowadził również różne formy kształcenia i doskonalenia zawodowego dla samych nauczycieli. 30 sierpnia 1945 r. powołano Związek Nauczycielstwa Polskiego  w Elblągu, którego prezesem został Józef Sawiński, wiceprezesem – Władysław Czyżewski, skarbnikiem – Jadwiga Górska. W wieloletniej historii ZNP wielu pokoleniom nauczycielskim przypadło pracować i działać w różnych okresach historycznych. Celem ich działania na każdym etapie był zawsze patriotyzm i dobro Ojczyzny, dobro oświaty i kultury, dobro szkoły i jej pracowników.