Zur Geschichte der Musik in Preussen

Typ: Książka Rok publikacji: 1852 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Döring, Gottfried
Strony: 200 Sygnatura: 108332-108333 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasło kluczowe:
  • Prusy Wschodnie - muzyka - historia
Data dodania: 04.08.2009

Książka współoprawna (klocek) - syg.108332- zawierający trzy adligaty, na karcie przedtytułowej odręczna notatka dotycząca zawartości klocka oraz krótkie rękopiśmienne biogramy. Zarys historyczny dotyczący dziejów muzyki w Prusach. Poprzedzony wstępem, w którym autor tłumaczy motywy powstania pracy, prosi czytelników o wyrozumiałość oraz kieruje wyrazy wdzięczności zwłaszcza pod adresem Carla von Winterfeld (któremu poświęcona jest dedykacja), a który służył autorowi naukową pomocą. Pierwszy rozdział traktuje o muzyce w Prusach w czasach "najdawniejszych" czyli przedkrzyżackich oraz w czasach sprawowania tam władzy przez Zakon. Według autora, wielcy mistrzowie byli wielbicielami muzyki, którzy dużo uczynili dla jej rozwoju (chodzi oczywiście o muzykę kościelną, w odróżnieniu od ludowo-pogańskiej tradycji pruskiej). Rozdział II omawia dzieje muzyki od początków reformacji do końca XVI w. Oddzielnie omówiona jest twórczość bardziej znamienitych kompozytorów, jak Johannes Eccard, którego dzieła uważa autor za nieustępujące w niczym dziełom włoskich mistrzów. W ramach tego rozdziału poruszone jest też zagadnienie lokalnego królewieckiego nurtu w muzyce zwanego "pruską szkołą toniczną" oraz twórczości królewieckich poetów, których utwory służyły jako warstwa tekstowa dzieł muzycznych. Książka wydana w Elblągu przez L. W. Neumann-Hartmann.