Zum Götterglauben der alten Preußen

Typ: Książka Rok publikacji: 1904 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Lullies, H.
Strony: 20 Sygnatura: IV.8.4 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusowie - mitologia
  • Prusy krzyżackie - historiografia
Data dodania: 21.06.2010

Rozprawa na temat wierzeń Prusów, dołączona do sprawozdania rocznego Królewskiego Gimnazjum Wilhelmińskiego w Królewcu z 1904 r. Autor koncentruje się na kronikarzach i historykach, zajmujących się w swych pracach mitologią Prusów (zaznaczając, iż dziedzina ta nie była do tej pory zbyt gruntownie zbadana). Wśród dzieł, w których znaleźć można wzmianki na ten temat, szczególne miejsce zajmuje „Kronika Pruska” urodzonego w Tolkmicku Simona Grunau’a – gdańskiego dominikanina, wrogiego Zakonowi Krzyżackiemu, sprzyjającego natomiast Polsce i podbitym Prusom. Z powodu tendencji do fantazjowania i niefrasobliwego podejścia do prawdy historycznej, nazywany byłon „kłamliwym mnichem z Tolkmicka”. Krytycznej analizie poddał badania Grunaua m. in. Max Toeppen. Jego prace mają jednak wartość pozahistoryczną, w kwestiach dotyczących kultury i zwyczajów Prusów oraz języka staropruskiego. W opracowaniu H. Lullies’a znaleźć można m. in. informacje o postaciach pruskich bogów (m. in. trzech najważniejszych – Patollo, Potrimpo i Perkuno) oraz o kulcie dębów i byków.