Złota Księga Biblioteki Elbląskiej (1960-1982)

Typ: DŻS Rok publikacji: 1960-1982 Miejsce publikacji: Elbląg Sygnatura: DŻS - XVII.3 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Miejska Biblioteka w Elblągu
  • Obchody i uroczystości w Elblągu
  • Księgi pamiątkowe
  • Druki okolicznościowe
Data dodania: 16.01.2018

Pamiątkowa księga Biblioteki Elbląskiej z różnymi wpisami osób oraz instytucji odwiedzających placówkę kulturalną. W księdze znalazły się odręczne zapiski, cytaty, gratulacje oraz podziękowania z lat 1960-1982. Pierwszym wpisem datowanym na dzień 30.11.1960 r. są życzenia z okazji 15lecia Miejskiej Biblioteki w Elblągu Pani Anny Zajewskiej, kierownika (w latach 1967-1969) w Zakładzie Przewodnika Bibliograficznego Biblioteki Narodowej w Warszawie. Życzenia dalszych sukcesów i osiągnięć w pracy przekazali również: Władysław Karchowski oraz sekretarz PZPR w Elblągu Mirosław Demichowicz. Następny wpis z dnia 18.01.1961 r., podziękowanie dla pracowników biblioteki za prelekcje dotyczące historii miasta - przekazał Klub Turystów Pieszych działający przy PTTK w Elblągu. Kolejne życzenia odnotowali zwiedzający placówkę 27.02.1962 r. - Jednostka Wojskowa 1658 oraz wycieczki szkolne.  Dnia 06.05.1964 r. do księgi wpisała się Eugenia Kochanowska, przywołując cytat polskiego poety Józefa Czechowicza (cyt): "Warto czytać, kto dużo czyta - żyje wielokrotnie, kto stroni od książki - na jeden żywot jest skazany". W dalszej części z okazji zorganizowanego seminarium, życzenia oraz podziękowania z roku 1964 r. podpisali pracownicy z Malborka, Gdyni i Sopotu. Kolejne lata działalności biblioteki (kolejne jubileusze) również były okazją do wpisów znamienitych gości, przedstawicieli środowisk lokalnych, pisarzy, działaczy politycznych etc. Wśród gości znalazły się autografy: dziennikarza Stanisława Goszczurnego (w latach 1950-1974 pracował w dziale publicystyki Polskiego Radia), Jarosława Iwaszkiewicza, Zbigniewa Załuskiego, Jana Piepki, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Wierzbanowskiego, J. Szczepańskiego, Wojciecha Żukrowskiego, Andrzeja Przypkowskiego, Leszka Przyjemskiego, Mariana Orłonia, Tadeusza Targowskiego, Jana Kucharskiego, Janusza Wolniewicza, Zbigniewa Flisowskiego, Andrzeja Perepeczko, Krystyny Nepomuckiej, Michała Mońko, Zbigniewa Nienackiego, Henryka Panasa (ostatni wpis w księdze z dnia 20.05.1982 r.).