Zespół „Szlem” (SDK "Pegaz" Elbląg) [fotografia]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1980 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 zdjęcie Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Zespół muzyczny „Szlem” z Elbląga
  • Fotografie
Data dodania: 28.11.2017

Na zdjęciu autorstwa Jana Folwarcznego - zespół „Szlem” ze Spółdzielczego Domu Kultury "Pegaz" w Elblągu, z wizytą u Pani Alicji Bednarczuk - Dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu. Grupa "Szlem" funkcjonowała w latach 1977-1981. Nazwę wymyślili dyrektor Wojciech Naganowski oraz Wojciech Karpiński. Własne utwory były poddawane cenzurze przez władze PRL. Grupa koncertowała w 1979 r. na Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Jeleniej Górze gdzie zdobyli II nagrodę. Z kolei w Toruniu w 1980 r. na Festiwalu Piosenki Młodzieżowej, Mariola Szudzik została laureatką „Złotej Dziesiątki”. Po warsztatach w Strzelcach Opolskich – gdzie nastąpiła selekcja wokalistów, zakwalifikowała się do koncertu „Debiuty” na festiwalu w Opolu w 1980 r. W 1980 r. specjalnie na festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze utworzono zespół wokalny śpiewający a capella. W razie potrzeb skład był poszerzany o dodatkowych wokalistów. Zespół otrzymał wiele wyróżnień i nagród, m.in. „Srebrny samowar” (widoczny na zdjęciu) za zajęcie drugiego miejsca na XVI Festiwalu Piosenki Radzieckiej – Zielona Góra w 1980 r.