Zeitschrift für Volksernährung : Zeitschrift für das Gebiet der praktischen, technischen und wirtschaftlichen Fragen der deutschen Volksernährung, 1938-1943

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1938-1943 Miejsce publikacji: Berlin Sygnatura: 012347 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Winckel, Max (1875-1960)
  • Polityka żywieniowa - Niemcy - periodyki - 20 w.
Data dodania: 19.02.2016

Niemieckie czasopismo - dwutygodnik,  poświęcone kwestiom wyżywienia, wychodzące w latach dwudziestych i trzydziestych. Tytuł czasopisma zmieniał się kilkakrotnie - periodyk zaczął wychodzić (w 1925 r.) pod tytułem „Die Volksernährung”, w 1931 tytuł zmieniono na „Zeitschrift für Volksernährung und Diätetik”, w 1934 na „Zeitschrift für Volksernährung”). Redaktorem naczelnym czasopisma był Max Winckel (1875-1960) – chemik i wybitny specjalista do spraw żywienia, który w okresie III Rzeszy wspierał swym autorytetem i talentem nazistowska politykę żywieniową. Czasopismo Winckela było dużym sukcesem wydawniczym i najważniejszym niemieckim periodykiem o tej tematyce w dwudziestoleciu międzywojennym. Winckel był nie tylko redaktorem periodyku, ale także autorem ponad trzystu przyczynków zamieszczonych w piśmie w czasie jego wychodzenia. Każdy numer czasopisma liczył średnio 10 stron, układ treści dwukolumnowy, paginacja ciągła w obrębie rocznika, brak ilustracji czy fotografii w tekście, na początku i na końcu numerów reklamy. Biblioteka Elbląska posiada kilka zeszytów z lat 1938, 1941-1943.