Zeitschrift des Zentral-Vereins in Preussen für das Wohl der arbeitenden Klassen. Bd. 3.

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1860 Miejsce publikacji: Leipzig Strony: 468, [4] Sygnatura: 010428 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Centralne Towarzystwo Klas Pracujących
  • Czasopisma niemieckie – 19 w.
Data dodania: 03.06.2014

Czasopismo – organ prasowy Centralnego Towarzystwa dla Dobra Klas Pracujących (Zentralverein für das Wohl der arbeitenden Klassen), powstałego w 1844 jako reakcja na brutalnie stłumione powstanie tkaczy na pruskim Śląsku – zryw robotników, uwieczniony w literaturze m. in. za sprawą G. Hauptmann’a. Celem stowarzyszenia była poprawa sytuacji klasy robotniczej we wszystkich aspektach, jednak – w przeciwieństwie do wielu towarzystw dobroczynnych – nie za sprawą zapomóg finansowych i pojedynczych akcji - ale za pomocą „pracy u podstaw”, przejawiającej się m. in. zakładaniem kas oszczędnościowych, emeryckich i chorych, wspieraniem tworzenia szkół dokształcających, prowadzeniem wykładów pobudzających samoświadomość robotników. Biblioteka Elbląska posiada jeden egzemplarz czasopisma - T. 3, 1860. Opracowanie: dr Guido Weiß, red.: Heinrich Hübner.