Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej : informator

Typ: Książka Rok publikacji: 2006 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 20 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - biblioteki - 21 w.
  • Biblioteka Elbląska - informator
  • Elbląg - bibliotekarstwo - zbiory - informator
Data dodania: 12.10.2011

Informator wydany przez wydawnictwo "Wilk Stepowy" Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida przedstawia Dział Badań Regionalnych i Zbiorów Zabytkowych oraz tworzące go cztery agendy. Omówione zostały zbiory zabytkowe obejmujące druki wydane do 1945 roku (inkunabuły, rękopisy, kartografia, muzykalia, ekslibrisy, stare druki, grafika , czasopisma oraz książki XIX i XX-wieczne). Przedstawiono druki posiadające dużą wartość poznawczą, źródłową, historyczną i naukową. Szczególną wartość przedstawiają druki okolicznościowe, umożliwiające odtworzenie życia codziennego mieszkańców Elbląga w dawnych wiekach. Informator zapowiada starania dyrektora Jacka Nowińskiego o wpisanie księgozbioru do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. (Wszystkie działania Biblioteki Elbląskiej zmierzające do zachowania, zabezpieczenia, konserwacji i udostępniania zbiorów zabytkowych zaowocowały wpisaniem zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej do Narodowego Zasobu Bibliotecznego – w styczniu 2009 r.). Na końcu tekstu informatora zamieszczono życiorys patrona Pracowni Badań Regionalnych - profesora Stanisława Gierszewskiego(1929-1993).