Zarząd Wojewódzki ZBoWiD w Elblągu Składa Serdeczne Podziękowanie za Sumienną i Ofiarną Pracę Społeczną Dla Naszej Organizacji - podziękowania

Typ: DŻS Rok publikacji: 1976? Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - VII biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - organizacje - 20 w.
  • Związek Bojowników o Wolność i Demokrację w Elblągu
  • Zarząd Wojewódzki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Elblągu - wydawnictwa
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 28.11.2017

Opis dokumentu

W zbiorach Biblioteki Elbląskiej, w kolekcji Dokumentów Życia Społecznego posiadamy kilka publikacji tyczących się organizacji kombatanckiej ZBoWiD (Związek Bojowników o Wolność i Demokrację). Organizacja, była jedynym reprezentantem w czasach "socjalistycznych", osób poszkodowanych w wyniku działań II wojny światowej. Powstała 2 września 1949, w wyniku narzuconego zjednoczenia 11 istniejących w tym czasie, działających od 1945, organizacji kombatantów i więźniów obozów hitlerowskich. Do 1989 politycznie i organizacyjnie podporządkowany PZPR (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej). Nie wiemy z jakiego roku pochodzi druk - podziękowanie wydane przez Zarząd Wojewódzki (ZW) ZBoWiD. Dokument zadrukowany na niebiesko z czerwonym charakterystycznym symbolem odznaki tej organizacji, z miejscem na nazwisko lub nazwę instytucji do wypełnienia. Oprócz podziękowań treść podkreśla, iż wykonana praca będzie wzorowym przykładem dla młodego pokolenia i na chwałę Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). Pod dokumentem pozostało niewypełnione miejsce na podpisy Prezesa ZW ZBoWiD w Elblągu i Sekretarza ZW ZBoWiD w Elblągu. Podobny, jeśli chodzi o szatę graficzną i kolorystyczną jest wydany przez ZBoWiD - Dyplom Uznania, prezentowany także w Elbląskim Wortalu Historycznym. Inne dokumenty powiązane z ta organizacją znajdziemy po wpisaniu do wyszukiwarki słów - " Związku Bojowników o Wolność".