Za Dunajem : (Bułgarya, Serbia, Czarnogóra) podług dzieła Janka z Grzegorzewic

Typ: Książka Rok publikacji: 1904 Miejsce publikacji: Lwów Autor:
  • Grzegorzewski, Jan
Illustracje: 17 ryc., mapa Strony: 389, [2] Sygnatura: L-7290 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Grzegorzewski, Jan (1850-1922)
  • Serbia - obrzędy
  • Bałkańskie, kraje
Data dodania: 04.04.2012

Wiele dla zbliżenia polsko-bułgarskiego pod koniec XIX i na początku XX wieku zrobił Jan Grzegorzewski (1850-1922), literat, slawista i orientalista. Zainteresował się bliżej krajami bałkańskimi. W prasie polskiej propagował przyjaźń polsko-bułgarską i wydał dwie książki na tematy bułgarskie. W 1904 roku wyjechał do Bułgarii, gdzie w stolicy założył polską stację naukową Hyacinthaeum (od imienia św. Jacka, którego chciał widzieć jako patrona polskiej orientalistyki). Po powrocie do kraju w 1915 roku Grzegorzewski rozwinął żywą działalność prasową i odczytową na rzecz zbliżenia polsko-bułgarskiego. Książka ”Za Dunajem” składa się z osiemnastu rozdziałów, gdzie autor omówił m.in. dzieje serbskie, wyzwolenie, obrzędy i święta etc. Zaopatrzona 17 rycinami oraz mapką państw bałkańskich. Książka z serii: Biblioteka Macierzy Polskiej ; nr 22.