Z biegiem Wisły i Niemna. Historyczne mapy i widoki miast Prus Wschodnich, Zachodnich, Polski oraz krajów bałtyjskich

Typ: DŻS Rok publikacji: 2008 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 2 K. Sygnatura: DŻS - XII.5 - zaproszenia Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu - wystawa
  • Kartografia
  • Mapy
Data dodania: 06.06.2012

Trzonem kolekcji jest zbiór map, który w 2006 roku Centrum Kultury Prus Wschodnich z Ellingen (Bawaria) otrzymało w spadku od rodziny Hansa-Joahima Schachta. Kolekcję uzupełniły eksponaty ze zbiorów „Centrum Kultury…” oraz obiekty wypożyczone z Muzeum Prus Zachodnich w Munster-Wolbeck. Wszystkie eksponaty posiadają krótki, ale rzetelny opis, naświetlający historyczne tło i akcentujący historyczno-kulturowe znaczenie prezentowanych obiektów. Autorem tekstów jest dr Eckhard Jager z Luneburga. Na wystawie znajdują się m.in. mapy Prus Heinricha Zella, Abrahama Orteliusa, Caspara Henneberga, Gerarda Mercattora, Jodocusa Hondiusa, Matthausa Meriana, Johanna Baptisty Homanna, Mathausa Seuttera, Johanna Friedricha Enderscha, czy Friedricha Leopolda von Schroettera. Uzupełniają ten zbiór piękne wielkoformatowe mapy dawnej Rzeczypospolitej i Litwy, których autorami są m.in.: C.F. Delmarche, Johannes Janssonius, Nicolas Sanson d’Abbevile, Hubert Jaillot, Guillaume Delisle, Tobias Mayer, Johann Baptista Homann i Tobias Conrad Lotter. Te stworzone przed wiekami obiekty kartograficzne, dostarczają nam informacji o poziomie ówczesnej wiedzy geograficznej. (Zaproszenie na otwarcie wystawy z dnia 01.08.2008 r. - na Podzamczu Muzeum w Elblągu).