XXV in libros pandectarum disputationes, ob jucundam, quam prae se ferunt, brevitatem & rerum tamen ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1691 Miejsce publikacji: Helmstadi Autor:
  • Schnobel, Joachim
Strony: [119] K. Sygnatura: Pol.7.II.2989 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Schnobel, Joachim (1602-1671)
  • Eyben, Christian Wilhelm von (1663-1727)
  • Pandektystyka
  • Kodeks Justyniana
  • Prawo - 17 w.
Data dodania: 04.04.2014

Zbiór I-XXV fragmentów rozpraw (pandektów) zebranych przez prawnika Joachima Schnobela (1602-1671). Słowo pandektystyka wywodzi się z nazwy jednej z części Kodeksu Justyniana, tj. pandektów (średniowieczne łacińskie pandecta z greckiego pandektes – wszechogarniający). Pandekta były zbiorem fragmentów pism prawników rzymskich. W zbiorze znalazły się dyskusje, które Schnobel prowadził z respondentem Wilhelmo Christiano Eybenio (1663-1727). Druk zawiera słowo wstępne autora oraz indeks alfabetyczny. W tekście ozdobniki drukarskie: inicjały, winiety. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2955-Pol.7.II.2989. Pieczątki: 1, 10, 11. Zewnętrzne oznaczenia: DT. Dawne sygnatury: H.6, DissertationesI. Miscell. 2. Inne znaki własnościowe: Ex libris Joh. .... - uszkodzony ekslibris rękopiśmienny. Typ oprawy (materiał) - biały pergamin (oprawa z japem); okładzina - tektura; krawędzie przycięte - barwione; wyklejka - papier marmurkowy; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą/poluzowanie oprawy/uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; niewielkie zabrudzenia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.