XX Zjazd Delegatów SIMP Ziem Północnych i Zachodnich w Elblągu - broszura

Typ: DŻS Rok publikacji: 1973 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 8, [3] Sygnatura: DŻS - VI biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - gospodarka - 20 w.
  • Technika - 20 w.
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Elblągu - wydawnictwa
Data dodania: 30.11.2017

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Zarząd Oddziałów Ziem Zachodnich i Północnych (SIMP ZOZZiP) zorganizowało 20 Zjazd Przedstawicieli Zarządów Oddziałów Ziem Zachodnich i Północnych. Zjazd odbywał się w ciągu dwóch dni 25-26 maja 1973 roku, na terenie Elbląga i okolic. Z tej okazji przygotowano specjalną broszurę ułatwiającą pobyt delegatom SIMP-u, zawarto w niej położenie i historię miasta Elbląga, zabytki oraz krótki informator o kinach, restauracjach, kawiarniach, postojach taksówek czy informacjach dla podróżnych. W środku znalazł szkic planu miasta z wymienionymi zabytkami (długopisem podkreślono Elbląski Dom Kultury przy placu Jagiellończyka) oraz program zjazdu przedstawicieli. I tutaj także przy Zgłoszeniu Przybycia o godz. 8.30 dopisano długopisem "w E.D.K.". Z programu wynikało, że wygłoszono dwa referaty - okolicznościowy Zarządów Oddziałów i dotyczący rocznicy Kopernikowskiej, wręczono odznaczenia i wyróżnienia, wysłuchano odczytu - "Rozwój przemysłu turbinowego", w przerwie zwiedzano Zakłady Mechaniczne "Zamech", i jednostkę wojskową. Następnie wznowiono obrady i wystąpienia okolicznościowe, dzień pierwszy zakończyła część towarzyska. Następnego dnia zwiedzano Muzeum Kopernika i Katedrę we Fromborku słuchając koncertu organowego. Po obiedzie nastąpił wyjazd do Malborka i zwiedzanie Malborskiej Fabryki Wentylatorów (MFW) "Mawent" w Malborku. Powstała ona 20 grudnia 1956 roku, organizacyjnie podporządkowana Centralnemu Zarządowi Maszyn i Urządzeń (CZMiU) w Poznaniu. W 1970 roku MFW nazywana teraz "Mawentem", podporządkowana została Zjednoczeniu Przemysłu Urządzeń Wentylacyjno-Klimatyzacyjnych i Odpylających "Klima-Went" w Katowicach, w efekcie czego, nastąpiła koncentracja i specjalizacja produkcji, fabryka stała się jedynym monopolistą w kraju produkcji wentylatorów morskich. Po obiedzie przedstawiciele zwiedzali Zamek w Malborku a po południu spotkali się z Rejonowym Oddziałem NOT w Malborku i zakończono 20 zjazd SIMP. Ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Elblągu powiązane jest również zaproszenie na "Walne zgromadzenie delegatów oddziału wojewódzkiego SIMP z 1987 roku".