XIII Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży, Piotrków Trybunalski 86' [album]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1986 Miejsce publikacji: Piotrków Trybunalski Sygnatura: DŻS - XII.7 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży
  • Piotrków Trybunalski
  • Kultura Fizyczna i Sport
  • Zawody sportowe
  • Fotografie
Data dodania: 29.01.2018

Album z licznymi zdjęciami XIII-tej Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, która miała miejsce w 1986 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Zawody juniorów młodszych  i starszych organizowane od 1969 roku przez związki sportowe oraz organizacje sportowe, organizowane co 2 lata, od 1980 rokrocznie w 4 blokach dyscyplin sportowych: sporty zimowe, biegi przełajowe, sporty letnie i sporty halowe. Celem Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży było propagowanie i upowszechnianie sportu. Miasto Piotrków Trybunalski gościło zawodników z wielu miast, organizując współzawodnictwo sportowców różnych dyscyplin, na różnych obiektach sportowych, w tym na stadionie XXXV- Lecia PRL. Stadion przebudowany na potrzeby organizacji Centralnych Dożynek w 1979 r. - był nowoczesnym kompleksem, mieszczącym 19 tys. widzów. Na zdjęciach  uwieczniono moment zapalenia znicza, prezentację drużyn, pokazy przed zawodami, przemarsz zawodników, wciąganie flagi na maszt, trybuny z gośćmi, pokazy jeździeckie, skoki balonowe, skoki w dal i wzwyż, żeglarstwo, piłka nożna, kolarstwo, pływanie, jeździectwo, wręczanie medali oraz pucharów, wywiady z zawodnikami, fragmenty reklam sportowych na stadionie poświęcone propagowaniu sportu masowego i indywidualnego (np. "Poprzez sport i kulturę do socjalistycznego wychowania") etc. Zdjęcia pamiątkowe ze spartakiady przekazano w darze Bibliotece Elbląskiej.