Wykaz prac wzbronionych młodocianym w Zakładach im. Wielkiego Proletariatu w Elblągu - afisz

Typ: DŻS Rok publikacji: 1986 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - X biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - bezpieczeństwo - 20 w.
  • Zakłady pracy - organizacja - 20 w.
  • Zakłady Wielkiego Proletariatu w Elblągu
Data dodania: 04.10.2017

Wśród prezentowanych na stronach internetowych Biblioteki Elbląskiej materiałów, posiadamy wiele dokumentów związanych z przestrzeganiem zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Z roku 1986 znajdziemy dwa podobne w formie afisze, zaczynające się słowami "Wykaz prac" pochodzące ze znanych w Elblągu meblarskich Zakładów im. Wielkiego Proletariatu. Pierwszy afisz dotyczy ograniczeń w pracy zatrudnianych kobiet a drugi ograniczeń w pracy młodocianych pracowników. Bariery związaną z pracą młodocianych pracowników obojga płci wynikały z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26.09.1958 roku i dotyczyły - po pierwsze, dopuszczalnych norm przy podnoszeniu i przenoszeniu ciężarów, ilustrowała to specjalna tabela. Po drugie obostrzenia w pracy młodocianych stanowiły roboty z substancjami niebezpiecznymi i toksycznymi. Takim pracownikom nie wolno było pracować z urządzeniami elektrycznymi, używać pojazdów mechanicznych, obsługiwać urządzeń dźwigowych i wysokiej częstotliwości oraz korzystać z powielarek i innych urządzeń poligraficznych.