Wykaz prac wzbronionych kobietom w Zakładach im. Wielkiego Proletariatu - afisz

Typ: DŻS Rok publikacji: 1986 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - X biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - bezpieczeństwo - 20 w.
  • Zakłady pracy - organizacja - 20 w.
  • Zakłady Wielkiego Proletariatu w Elblągu
Data dodania: 04.10.2017

W zbiorach Biblioteki Elbląskiej prezentowanych na stronach internetowych posiadamy wiele dokumentów dotyczących przestrzegania zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Z roku 1986 znajdziemy dwa podobne w formie afisze, zaczynające się słowami "Wykaz prac" pochodzące ze znanych w Elblągu, meblarskich Zakładów im. Wielkiego Proletariatu. Pierwszy afisz dotyczy ograniczeń w pracy zatrudnianych kobiet a drugi ograniczeń w pracy młodocianych pracowników. Obostrzenia związane z pracą kobiet wynikały z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19.01.1979 roku i dotyczyły - po pierwsze, dopuszczalnych norm przy podnoszeniu i przesuwaniu ciężarów, ilustrowała to specjalna tabela. Po drugie przeszkodę w pracy stanowiły roboty uciążliwe i szkodliwe dla ich zdrowia (związane z substancjami chemicznymi, toksycznymi, lub przy niebezpiecznych urządzeniach elektrycznych). Po trzecie w niektórych sytuacjach przeciwwskazana była praca dla kobiet w ciąży i karmiących.