Wunderbarlicher Bericht von einem Juden aus Jerusalem bürtig, und Ahasverus genennet, welcher fürgibt als sey er bey der...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1602 Miejsce publikacji: Leyden Autor:
  • Dudulaeus Chrysostom
Strony: [12] K. Sygnatura: Pol.6.II.6283 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Apokryf
  • Żyd Wieczny Tułacz
Data dodania: 19.09.2013

Jedna z najpopularniejszych wersji apokryfu o „Żydzie Wiecznym Tułaczu” – Ahaszwerosie (Ahaswerusie). Według legendy, Chrystus w drodze na Golgotę chciał odpocząć na progu domu pewnego jerozolimskiego szewca – Ahaszwerosa. Ten jednak zabronił Mu tego i odpędził, nakazując Mu ruszyć w dalszą drogę. Za karę jest on sam skazany na wieczną tułaczkę do końca świata. W XVI w. podanie w różnych wersjach znane było w całej Europie, na przestrzeni wieków wielu ludzi relacjonowało rzekome spotkanie z Żydem Tułaczem, pojawia się on także w wielu tekstach kultury.Na wewnętrznej stronie okładki widnieją odręczne zapiski oraz ex libris - znak własnościowy Leonharda Neubaura - wykładowcy w elbląskim Gimnazjum Realnym.( Na przełomie 1893 i 1894 roku opracował i wydał katalog biblioteczny, który zawierał informacje o blisko 28000 woluminach). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”(m.in. oczyszczanie mechaniczne: gumka w bloku).