Wtore zawstydzenie Arianow, Przeciw U. P. Jaroßowi Moskorzowskiemu z Moskorzowa. Który się na pierwsze...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1608 Miejsce publikacji: Kraków Autor:
  • Skarga, Piotr
Strony: 127 Sygnatura: Pol.7.II.320 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, pol Hasła kluczowe:
  • Skarga, Piotr (1536-1612)
  • Druk teologiczny
  • Literatura kontrreformacyjna - 17 w.
Data dodania: 12.09.2013

Druk antyariański Piotra Skargi (właśc. P. Pawęski) (1536-1612), teologa, pisarza, jezuity, znakomitego oratora, nadwornego kaznodziei Zygmunta III Wazy. Jako polemista religijny zwalczał różnowierców, a najostrzej braci polskich. Ksiądz Skarga atakował doktrynę arianizmu, wygłaszając kazanie w Krakowie 13 czerwca 1604 r. Zostało ona natychmiast wydane drukiem jako „Zawstydzenie Arianow”, drugi druk "Wtore... wydany w 1608 roku w drukarni Andrzeja Piortkowczyka. Druk biblioteka gimnazjalna otrzymała w darze od Henryka Loitza (absolwenta tegoż Gimnazjum).  W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny, sygn. Pol. 7. II. 319-320.