Wskazówki w sprawie organizacji bibliotek i księgozbiorów dla dzieci w publicznych bibliotekach powszechnych – druk urzędowy

Typ: DŻS Rok publikacji: 1960 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [1], 4, [1] Sygnatura: DŻS – XVII.3 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Biblioteki – organizacja – 20 w.
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Elblągu – historia – 20 w.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Elblągu
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Elblągu
Data dodania: 21.06.2020

Zapoznając się z historią naszej instytucji Biblioteki Elbląskiej, docieramy i publikujemy na naszych stronach internetowych dokumenty, związane z jej przeszłością. Jej poprzedniczką była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Elblągu im. C. K. Norwida w Elblągu, a jej poprzedniczką Miejska Biblioteka Publiczna w Elblągu. Z tego okresu publikujemy obok, dokument stanowiący jedną z podstaw organizacyjnych tamtej biblioteki. Dokument, niewyraźny napisany na tzw. przebitce, z 1960 roku – „Wskazówki w sprawie organizacji bibliotek i księgozbiorów dla dzieci w publicznych bibliotekach powszechnych”. Był to pięciostronicowy tekst, powołujący się na aktualne przepisy biblioteczne, związane z bibliotekami i księgozbiorem przeznaczonym dla dzieci. W treści znajdziemy – zasady ogólne oraz wytyczne w zakresie organizacji placówek. W tej drugiej części opisano lokal i umeblowanie takiej biblioteki, księgozbiór, klasyfikację i ustawienie książek. Również nie zabrakło informacji o prowadzonych, przez placówki pomocach bibliotecznych w postaci inwentarzy, katalogów. Dla bibliotekarza, istotną cześć jego niewidocznej dla czytelnika pracy stanowiło, planowanie, statystyka i sprawozdawczość. Dokładnie opisano organizację księgozbioru dla dzieci, ostatnią nie numerowaną stronę dokumentu zajmowały, dwa wzory dokumentacji wewnętrznej biblioteki - „zeszyt zapisu” i „zeszyt obecności”.