Wprowadzenie Do Dyskusji Nad Referatem "Problemy Komunikacji w Mieście w Powiązaniu z Perspektywami Rozwoju..." - maszynopis

Typ: DŻS Rok publikacji: 1968 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 8 Sygnatura: DŻS - VI.12 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - gospodarka - 20 w.
  • Elbląg - transport - 20 w.
  • Państwowa Komunikacja Samochodowa Oddział w Elblągu
  • Organizacja pracy - 20 w.
  • Zakłady pracy - 20 w.
  • Miejska Rada Narodowa w Elblągu - wydawnictwa - 20 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 27.08.2013

Opis dokumentu

W listopadzie 1968 r. Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej (MRN) w Elblągu Andrzej Dębiński na 25 zwyczajnej sesji MRN odczytał przygotowany tekst na maszynie - "Wprowadzenie do dyskusji nad referatem "Problemy komunikacji w mieście w powiązaniu z perspektywami rozwoju miasta w latach 1969-1975". Dokument wydano w formie numerowanego jednostronnie maszynopisu na tzw. przybitce liczącego 8 kartek. Jednocześnie stanowił on załącznik do pisanego na maszynie protokołu z posiedzenia tej ważnej sesji MRN. Wprowadzenie do dyskusji rozpoczęło burzliwe obrady nad pomysłami radnych elbląskich by zlikwidować część linii tramwajowych (nr 2), zastąpić je autobusami. Wprowadzić w różnych zakładach pracy, inne godziny rozpoczęcia pracy by zlikwidować problem tzw. godzin szczytu, przyjazdu do pracy i powrotu do domu wieczorem. Poruszono na sesji palący problem torów kolejowych przechodzących przez miasto i utrudniających swobodny przepływ ludności przez śródmieście. Sam tekst wyżej wspomnianego referatu wydano w materiałach na 25 sesję MRN w listopadzie 1968 r. i znalazł się on także w zbiorach Biblioteki Elbląskiej. Druk poruszał i omawiał ogólny układ komunikacyjny miasta, perspektywy jego rozbudowy w etapach, koncentrując na jego środku placu Słowiańskim. Określił ilość wypadków - dane wpływające na bezpieczeństwo, wspominał o kierunkach i czasie poruszania się dużej ilości pasażerów w godzinach tzw. szczytów. Przytoczył konkretne dane ruchu pasażerów na liniach komunikacji miejskiej. Omówił rolę Państwowej Komunikacji Samochodowej w Elblągu, komunikacji wodnej a także wspominał o częściowej likwidacji linii tramwajowych w Elblągu.