Wopity po niemiecku Opitten młodszy widok – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS – fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Wopity, wieś w gminie Rychliki
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 18.04.2020

Na zdjęciu obok widoczny fragment niemieckiej mapy z miejscowością Wopity – Opitten. Zdjęcie wraz z dwoma innymi obrazami topograficznymi tej samej miejscowości – najstarszy widok, starszy widok, należą do kolekcji zdjęć fragmentów starych map z miejscowościami związanymi z dawnymi niemieckimi elitami gospodarczymi. Które pozostawiły w wielu okolicznych miejscowościach zabytki w formie pałaców, dworów, folwarków, parków czy zabudowań gospodarczych. Czasami nie zostało jednakże nic po tych zabytkach, przynajmniej nie znaleźliśmy takiej informacji o Wopitach. Sama osada położona jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki, w latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Mała wieś w pierwszych wzmiankach źródłowych pojawia się jako: Wopitigen, Wopiten, Wopithen i Opitten (do 1945 r.) Prawdopodobnie nazwa osady ma pochodzenie odrzeczownikowe - od imienia Prusa "Wopen" lub "Wope", dodano przy tym sufix "itten". Pierwotnie osada Prusów, zapis lokacyjny wydany w Przezmarku (Preußisch Mark), z 20 XII 1350 r. przez komtura dzierzgońskiego Conrada von Brunyngisheyma, nadał Prusowi Mintucze i jego spadkobiercom półtora łana ziemi "na polu Wopity". Lokację odnowiono 18.XI 1372 r., gdy główny szatny i komtur dzierzgoński Werner von Rumdorff nadał "wiernemu Gintelowi i jego braciom" półtora łana. Gintel winien był służbę, a nieco później, po zasiedleniu wsi, zezwolono mu (1375) dokupić pól łana. W 1384 r. lokację powiększono o dalsze 2 i pół łana i 5 mórg, nadając je "Jakubowi z Wopit za jego wierną służbę". Wieś była zamieszkana przez "wolnych pruskich" (freie), którzy byli zobowiązani do służby wojskowej, budowy zamków i umocnień, pracy chłopskich wszelkiego rodzaju, jak również dawania dziesięciny. W latach 1577 - 1685 z dawnej pruskiej wsi czynszowej z piętnastoma małymi gospodarstwami, Wopity przekształciły się w niemiecką wieś czynszową na prawie chełmińskim. Natomiast w 1772 r. było tu sześć gospodarstw chłopskich, każde po dwie morgi, a w 1785 r. osada liczyła 15 "dymów". W latach 1839 -1853 właściciel Rejsyt - Heinrich A. Schlubach miał tu łącznie 3 łany oraz 9 i pół morgi ziemi. Po wojnie, do około 1948 r. miejscowość nazywano popularnie "Opijowo", a później dopiero zamieniono na "Wopity". Inne opisane fragmenty map z miejscowościami są na Wortalu, dotrzemy do nich poprzez słowa – „majątek”, „folwark”, „zdjęcie mapy”.