Wójtowa Góra majątek Petersdorf – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS – fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Wójtowa Góra, osada w gminie Rychliki
  • Wopity, wieś w gminie Rychliki
  • Rejsyty, wieś w gminie Rychliki
  • Piergozy, wieś w gminie Pasłęk
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 18.04.2020

W zbiorach Biblioteki Elbląskiej, a konkretnie w zbiorach Dokumentów Życia Społecznego znajduje się kolekcja, kilkudziesięciu zdjęć z fragmentami niemieckich oraz dwujęzycznych, powojennych map. Kolekcję trudno opisać, gdyż nie znamy jej źródeł (pochodzenia map), wiemy jednak, co przedstawiają miejscowości, w których, znajdują się zabytki, lub pozostałości po nich po majątków rodzin niemieckich zamieszkujących Prusy. Zdarza się, że po tych zabytkach, nic nie zostało i trudno jest je obecnie odnaleźć. Tak właśnie jest ze zdjęciem widocznym obok przedstawiającym osadę Wójtowa Góra, w której się mieścił majątek Petersdorf. Obecnie osada Wójtowa Góra znajduje się w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki na wschód od miejscowości Rejsyty i Wopity. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie wchodziła w skład województwa elbląskiego Po wpisaniu tej nazwy w wyszukiwarkę nawigującą Google nie otrzymacie odpowiedzi. Dopiero w wyszukiwarce nawigującej Targeo znajdziecie właściwy trop. Osada prawdopodobnie niezamieszkała (tak samo jak opisywane w kolekcji Piergozy), na mapie Google jawi się nam jako charakterystyczny wielokąt (kwadratowy) zieleni wśród pól z „łezką z ogonem” jeziorka mocno zarośniętego krzakami. Na zdjęciu obok, ta właśnie „łezka” – to gołe wzgórze z maleńką strzałką nad zabudowaniami majątku. Na stronie poświęconej miejscowości Wopity, znany historyk mgr Lech Słodownik, utożsamia osadę Wojtkowa Góra z dawną niemiecką kolonią wsi Wopity - zwanej Opitten-Abbau. Inne miejscowości z tej kolekcji znajdziecie po wpisaniu do wyszukiwarki słów – „majątek”, „folwark” czy „zdjęcie mapy”.