Wizyta Piotra Kurenja w Braniewie [fotografia]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1976 Miejsce publikacji: Braniewo Strony: 2 zdjęcia Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Obchody i uroczystości w Braniewie - 20 w.
  • Kurenja, Piotr
  • Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Braniewie
  • Fotografie
Data dodania: 17.10.2017

Z okazji obchodów XXXI rocznicy wyzwolenia Elbląga władze miasta zaprosiły płk. Piotra Kurenja, który jako dowódca 281 Lubańskiej Dywizji Piechoty brał udział w walkach o wyzwolenie od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Za zasługi odznaczony 8 orderami i 10 medalami bojowymi (w tym Orderem Czerwonego Sztandaru). Uroczysta akademia odbyła się 9 lutego 1976 r. w Teatrze Dramatycznym, na której nadano pułkownikowi godność honorowego obywatela miasta Elbląga. W ramach zaproszenia gość wziął również udział w spotkaniu z kierownictwem oraz aktywem społecznym "Zamechu", złożył wieńce pod pomnikiem ku czci poległych żołnierzy radzieckich w Elblągu, Braniewie i Gdańsku. Fot. Czesław Misiuk.