Wiadomości Elbląskie, 1979-1990

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1979-1990 Miejsce publikacji: Gdańsk,Elbląg Sygnatura: N. Czasopisma biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Czasopisma regionalne - 20 w.
  • Elbląg - periodyki - 20 w.
Data dodania: 19.04.2016

15 listopada 1979 - ukazał się pierwszy numer tygodnika „Wiadomości Elbląskich” - tygodnika regionalnego, organu prasowego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Elblągu. Z tej okazji gratulacje przesłał I sekretarz KW PZPR Antoni Połowniak. Tygodnik był bardzo oczekiwany przez lokalne środowiska, był to bowiem pierwszy samodzielny, regionalny, elbląski tytuł po wojnie. Mimo iż w większości treści miały charakter partyjny i ideologiczny, znalazło się miejsce dla lokalnej informacji, edukacji i kultury. Oprócz wiadomości lokalnych czytelnik znalazł w niej kalendarium wydarzeń, trochę humoru oraz krzyżówki. Dzięki gazecie tworzyło się lokalne środowisko dziennikarskie. Najczęściej 16-stronicowy dziennik podzielony był tematycznie na : aktualności, obraz regionu, forum partyjne, gospodarka, interwencje-listy czytelników-echa krytyki, rolnictwo-przetwórstwo-handel, z różnych dziedzin, fotoreportaż, polityka społeczna, kultura-sztuka-oświata, prawo-postawy-obyczaje, turystyka-sport, ogłoszenia, rozmaitości (tu czytelnik znalazł kalendarium, krzyżówki, aforyzmy, żarty z brodą, horoskop). Gazeta redagowana przez kolegium wraz z zespołem i współpracownikami, m.in.: Grzegorz Baranowski, Józef Sowa, Elżbieta Cybulska, Teresa Chudek, Wincenty Zgiet, Jan Folwarczny, Wacław Sankowski, Anatol J. Burtowski, Grzegorz Baker, Ryszard Tomczyk, Jacek Bocheński, Jerzy Kolendo, Andrzej Minkiewicz, Katarzyna Korczak, Krzysztof Sułek, Józef Lassota i in. Każdy numer donosił o nowinkach z Elbląga i okolic (Braniewo, Susz, Prabuty, Kwidzyn, Pieniężno, Łęcze, Pasłęk, Malbork, Sztum, Jegłownik, Kadyny). Do gazety dołączane były dodatki specjalne "Żuławy", "Wiadomości Kwidzyńskie", "Wiadomości Nowodworskie", "Wiadomości Młodych". Czytelnik znalazł ciekawe wywiady (Anna Jantar, Krzysztof Krawczyk) oraz tematy nurtujące mieszkańców, np. sprawa przejeżdżającego pociągu przez miasto koło Urzędu Miasta, ul. Łączności. Tygodnik społeczno-informacyjny (bogato ilustrowany) przestał wychodzić w 1990 roku.