Wen wählen wir in den Reichstag?

Typ: DŻS Rok publikacji: [1874] Miejsce publikacji: Berlin Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 37 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Reichstag - wybory 1874
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Niemiecka Partia Postępowa
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 27.06.2016

Opis dokumentu

Ulotka propagandowa wydana przez Niemiecką Partię Postępową przed wyborami do Reichstagu 1874. Wzywa w niej Niemców, aby w nadchodzących wyborach nie wspierali posłów Partii Konserwatywnej, socjaldemokratów oraz zwolenników ultramontanizmu (skupionych w katolickiej partii „Centrum”, powstałej w 1870, dążącej do wzmocnienia wpływów Kościoła katolickiego  w Niemczech). Partia Postępowa mobilizuje swój elektorat hasłem konieczności uzyskania przez liberałów bezwzględnej większości w parlamencie – w wyniku wyborów w 1871, pierwszych po zjednoczeniu Niemiec i utworzeniu Reichstagu uzyskała zaledwie 11,8% miejsc w parlamencie, zwycięstwo odnieśli natomiast narodowi liberałowie – „odszepieńcza” grupa Partii Postępowej, która odłączyła się od macierzystej partii 1866/1867. Autorzy druku nazywają siebie „prawdziwymi” liberałami – w odróżnieniu od „lękliwych” liberałów, pod którym to mianem należy rozumieć posłów Partii Narodowo-Liberalnej, wspierającej Bismarcka w jego polityce wewnętrznej, między innymi w próbach podwyższania podatków i wprowadzania nowych. W druku wymienione są także postulaty partii, m. in. walka z forsowanymi przez Bismarcka podatkami pośrednimi i zniesienie podatku solnego.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].