Weitere Beschreibung des mit Ende des 1742ten Jahres eröffneten Börnstein – Cabinets, worinnen unterschiedene und vielerley Arten der Insecten oder Gewürme anzutreffen, Nebst […] vieler von Natur künstlich gebildeten Figuren, hat entwerffen wollen [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1744 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Paschke, Daniel Heinrich
Strony: 8 Sygnatura: Pol.8.II.303 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk – 18 w.
  • Paschke, Daniel Heinrich (1697?-1745?)
  • Bursztyn bałtycki – kolekcje – 18 w.
  • Mineralogia – 18 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 24.04.2018

Opis dokumentu

 

Publikacja, autorstwa Daniela Heinricha Paschke (1697?-1745?) – doktora medycyny i filozofii, admiratora i kolekcjonera bursztynów, wydana w Królewcu w 1744 roku. Stanowi ona  kontynuację opisu otwartej w 1742 roku ekspozycji kolekcji fascynujących i olśniewających bursztynów, w szczególności bursztynu bałtyckiego, zwanego również sukcynitem lub „bałtyckim złotem”. W opracowaniu uwzględniono opisy bardzo cennych z punktu widzenia naukowego i wyjątkowo atrakcyjnych dla kolekcjonerów inkluzji, często doskonale zachowanych organizmów zwierzęcych i roślinnych. Autor publikacji, wielki miłośnik i pasjonat tej żywicy kopalnej, we wcześniejszej publikacji z 1742 roku, stwierdzał wprost:

„ Podczas gdy inne ziemie chwalą się swymi różnymi skarbami, to pewne jest, że Królestwo Pruskie może konkurować z nimi o pierwszeństwo w tym oto zakresie. Ludy, u których braknie skarbu pochodzącego z brzegów Bałtyku, bardzo dobrze znają jego wartość. Indianie przy pierwszej wizycie Europejczyków dali im za sznur bursztynów sznur najwyborniejszych pereł, a za parę bursztynowych noży – dziesięć razy tyle złota. Niemniej ja w przezroczystym złocie sukcynitu widzę inne, szlachetniejsze właściwości; cieszy on oko i powonienie zwłaszcza wtedy, gdy wprawna w sztuce ręka nada mu tysiąc przyjemnych form, gdy wyczaruje zeń ciało i duszę. Ale nie tylko my potrafimy czynić takie rzeczy. W bursztynie widać prawdziwe odbicie […] bożej mądrości, która poprzez jantar ujawnia działanie ducha i świadczy o jego rozlicznych igraszkach; ducha, który w tym przezroczystym kamieniu […] ujawnia malowniczość wspaniałej Natury […]".