Was die Agrarier und was die Liberalen wollen

Typ: DŻS Rok publikacji: [1876] Miejsce publikacji: Marienburg Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 40 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - gospodarka - 19 w.
  • Junkierstwo
Data dodania: 28.06.2016

Polityczny druk propagandowy wydany około 1876 przez niemieckich liberałów (przedruk z malborskiej gazety „Nogat-Zeitung”) Ulotka wymierzona jest przeciwko tzw. „agrarystom”, zrzeszonym w założonym w 1876 r. w Niemczech Vereinigung der Steuer- und Wirtschaftsreformer. Związek ten powstał dla obrony interesów rolnictwa, a w rzeczywistości interesów dużych właścicieli ziemskich i junkrów, zwłaszcza na terenach na wschód od Łaby. Teoretycznie zrzeszenie było ponadpartyjne i apolityczne, faktycznie jednak utożsamiało się za skrajną  prawicą i Partią Konserwatywną. Agraryści popierali cła ochronne, wysokie ceny na płody rolne i subwencje, ich postulaty stały zatem w sprzeczności z dążeniami zasiadających w Reichstagu liberałów.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].