Wariat i zakonnica – program teatralny

Typ: Program teatralny Rok publikacji: 1986 Miejsce publikacji: Elbląg Autor:
  • Witkiewicz, Stanisław Ignacy
Strony: 6 K. Sygnatura: DŻS - XV.6 - plakaty/afisze biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Teatr Dramatyczny w Elblągu - repertuar
  • Witkiewicz, Stanisław Ignacy (1885-1939)
  • Spektakl teatralny - 20 w.
  • Teatr w Elblągu - 20 w.
Data dodania: 07.09.2012

Sztuka polskiego pisarza, dramaturga - Ignacego Witkiewicza (1885-1939) „Wariat i zakonnica: czyli nie ma złego, co by na jeszcze gorsze nie wyszło” (krótka sztuka w trzech aktach), została wystawiona na deskach Teatru Dramatycznego w Elblągu - 22.02.1986 r. Reżyseria – Jerzy Sopoćko, scenografia – Andrzej Markowicz, opracowanie muzyczne - Wojciech Karpiński. Akcja spektaklu to cela zakładu dla umysłowo chorych. Główny bohater - to poeta, który buntuje się przeciwko wiążącemu jednostkę systemowi. Artysta tęskni do śmierci, ale narzucone mu ograniczenia i lekarstwa zrobiły z niego tylko „żywego trupa”. Wariatem opiekuje się zakonnica, która swoją dobrocią i cierpliwością sprawia, że szaleniec przemawia „ludzkim głosem”.