Wandowo zwane z niemiecka Wandau – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger, pol Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Wandowo, wieś w gminie Gardeja
  • Otłówko, wieś w gminie Gardeja
  • Otłowiec, wieś w gminie Gardeja
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 13.04.2020

Opisując kolekcję znajdującą się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej, dotyczącą kolekcji zdjęć przedstawiających fragmenty map poniemieckich lub powojennych dwujęzycznych. W których, znajdowały się kiedyś, centra rodowe, znanych rodzin niemieckich. Scharakteryzowaliśmy dwie miejscowości Otłówko i Otłowiec, niedaleko nich znajduje się teraz przedstawiana miejscowość Wandowo (Wandau). Podobnie jak wcześniejsze, znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim w gminie Gardeja a w latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. I podobnie jak Otłowiec, wieś nie posiada dziś, żadnych wartościowych pamiątek rodowych, ani pałacu, ani dworu, ani parku czy folwarku. Choć od początku swojego istnienia - od XVI wieku i następnych stuleciach, pozostawała w rękach niemieckich rodzin Dobenecków i Heydenecków – wiernych książętom i elektorom. Większość miejscowości z rzeczywistymi zabytkami rodzinnymi w postaci dworów czy pałaców, znaleźć można po wpisaniu hasła – „majątek”, „folwark”, „zdjęcie mapy” do naszego Wortala Historycznego.