Wähler von Stadt und Land!

Typ: DŻS Rok publikacji: [1870] Miejsce publikacji: Berlin Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 32 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemiecka Partia Postępowa
  • Prusy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Wojna francusko-pruska 1870-1871
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 22.06.2016

Opis dokumentu

Ulotka propagandowa Niemieckiej Partii Postępowej wydana w przededniu mających się odbyć 9 listopada 1870 r. wyborów do niższej izby pruskiego parlamentu (Abgeordnetenehaus). Adresatami druku byli wyborcy „w mieście i na wsi”. Wybory do niższej izby parlamentu były w Prusach powszechne, ale nie były bezpośrednie, odbywały się bowiem dwustopniowo – w pierwszej turze uprawnieni do głosowania obywatele (do nich właśnie skierowana jest ulotka) wybierali swoich  przedstawicieli (tzw. Wahlmänner), a ci z kolei wybierali posłów. W powyższej ulotce Partia Postępowa przypomina o swoich tradycyjnych postulatach: niezależności gmin w zakresie spraw administracyjnych, kościelnych i szkolnych, przejawiającej się w swobodnym wyborze wójtów, sołtysów, kaznodziei i nauczycieli, uchyleniu przywilejów stanowych dla junkrów, duchowieństwa i urzędników, zniesieniu niesprawiedliwości w opodatkowaniu, wspieraniu drobnych posiadaczy ziemskich. Autorzy ulotki podkreślają patriotyczny aspekt głosowania, zwłaszcza w obliczu toczącej się w tym czasie wojny z Francją.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].