Wähler des Elbing-Marienburger Wahlkreises!

Typ: DŻS Rok publikacji: 1884 Miejsce publikacji: Elbing Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 68 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Reichstag - wybory 1884
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 20.12.2016

Opis dokumentu

Ulotka wyborcza, nakłaniająca wyborców okręgu Elbląg-Malbork do oddania głosów na W. L. Dirichleta z Kl. Bretschkehmen w dzisiejszym Obwodzie Kaliningradzkim – kandydata liberałów w wyborach do Reichstagu zaplanowanych na 28 października 1881 r. Kampania wyborcza oscylowała, co widać na przykładzie druku, wokół kwestii wolności gospodarki (liberałowie protestowali przeciwko wprowadzanym przez rząd Bismarcka cłom ochronnym i monopolom państwowym, a także przeciw podwyżkom podatków i nadmiernym wydatkom z kasy państwowej). Drugim aspektem kampanii były swobody obywatelskie, takie jak prawo do tajnego głosowania. Kandydat Dirichlet przedstawiany jest w druku jako właściciel małego, jak podkreślono, majątku ziemskiego (w opozycji do zwolenników Partii Niemiecko-Konserwatywnej, rekrutujących się w dużej mierze spośród właścicieli ogromnych obszarów ziemi, zwłaszcza w Prusach Wschodnich (tzw. junkrzy). W związku z tym iż Dirichlet jest drobnym właścicielem ziemskim, ma on nie być oddalony od życia przeciętnych niemieckich obywateli, zarówno mieszkańców miast jak i wsi.  Na drugiej stronie ulotki wykaz tzw. Wahlmänner – prawyborców z okręgu wyborczego Elbląg-Malbork, upoważnionych do wyboru swojego faworyta na posła w Reichstagu (wybory do Reichstagu były wyborami niebezpośrednimi).

 

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].