Wähler des Elbing-Marienburger Wahlkreises!

Typ: DŻS Rok publikacji: [1881] Miejsce publikacji: Elbing Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 67 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
  • Reichstag - wybory 1881
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 19.12.2016

Opis dokumentu

Ulotka wyborcza elbląskiego adwokata Heinricha Horna, startującego w wyborach do Reichstagu, które miały się odbyć 27 października 1881 r. Horn – reprezentant frakcji liberalnej – agituje wyborców przeciw konserwatystom, którzy – w przypadku zdobycia większości w parlamencie – grożą jego zdaniem zniweczeniem wszelkich osiągnięć na polu polityczno-społeczno-gospodarczym od zjednoczenia Niemiec oraz przypomina program wyborczy liberałów, polegający na oszczędnym gospodarowaniu pieniędzmi publicznymi, gospodarce wolnorynkowej, odrzuceniu monopoli państwowych i ceł, popieraniu indywidualizmu i swobody w dziedzinie gospodarki, politycznych swobód obywatelskich. Na drugiej stronie ulotki wykaz tzw. Wahlmänner – prawyborców z okręgu wyborczego Elbląg-Malbork, upoważnionych do wyboru swojego faworyta na posła w Reichstagu (wybory do Reichstagu były wyborami niebezpośrednimi).

 

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].