Wähler des Elbing-Marienburger Wahlkreises!

Typ: DŻS Rok publikacji: [1879] Miejsce publikacji: Elbing Strony: [2] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 59 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
  • Pruski Sejm Krajowy - wybory
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 09.12.2016

Opis dokumentu

Listy wyborcze  z kandydatami do prawyborów do pruskiego Landtagu-niższej izby pruskiego parlamentu, mających się odbyć 30 września 1879 r.  okręgu wyborczego Elbląg-Malbork. Wybory do Landtagu były pośrednie – najpierw w wyborach powszechnych obywatele wybierali swoich przedstawicieli (Wahlmänner), którzy następnie oddawali głosy na posłów. Druk wygenerowany był przez którąś z liberalnych partii – prawdopodobnie Niemiecką Partię Postępową, na co wskazuje skierowany do wyborców wstęp, zawierający oczekiwania wobec posłów (nieuleganie naciskom rządu, brak przyzwolenia na zwiększenie obciążenia podatkowego). Kandydatami liberalnymi z okręgu Elbląg-Malbork byli w 1879 r. Heinrich Wiedwald z Elbląga i Eduard Vollerthun z Kmiecina.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].