Wähler des Elbing-Marienburger Wahlkreises!

Typ: DŻS Rok publikacji: [1878] Miejsce publikacji: Elbing Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 57 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
  • Reichstag - wybory 1878
Data dodania: 08.12.2016

Ulotka wyborcza wydana przez zjednoczony liberalny komitet wyborczy okręgu wyborczego Elbląg-Malbork przed wyborami do Reichstagu wyznaczonymi na 30 lipca 1878, po uprzednim rozwiązaniu przez Bismarcka  w czerwcu 1878 urzędującego Reichstagu pod pretekstem dwóch nieudanych zamachów na cesarza Wilhelma I. Autorzy ulotki ostrzegają wyborców przed dwoma niebezpieczeństwami grożącymi według nich krajowi – z jednej strony był to ultramontanizm - doktryna postulująca poddanie kościołów narodowych władzy papieża, z drugiej skrajni konserwatyści, którzy w razie uzyskania parlamentarnej większości zaakceptują wszystkie propozycje rządowe, w tym podwyższenia podatków. Kandydatem liberalnym wysuwanym przez komitet Elbląg-Malbork był  Otto Hausburg (1831-1920). Zasiadał on w niemieckim Reichstagu jako reprezentant okręgu Elbląg-Malbork w latach 1877-1878. W Berlinie mieszkał od 1874 r., sprawując szereg urzędów związanych z rolnictwem i hodowlą. Wcześniej był m. in. radnym w Królewcu. W wyborach z 30 lipca 1878 r. Hausburg nie został wybrany, reprezentantem okręgu w Reichstagu został konserwatysta Wilhelm von Minnigerode (1840-1913). Elbląskimi członkami liberalnego komitetu wyborczego byli m. in. radca komercyjny Grunau, introligator Kienast, lekarz Laudon, radca sprawiedliwości Heinrich.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].