Wähler des Elbing-Marienburger Wahlkreises!

Typ: DŻS Rok publikacji: [1878] Miejsce publikacji: Elbing Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 52 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Hausburg, Otto (1831-1920)
  • Reichstag - wybory 1878
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
Data dodania: 21.11.2016

Ulotka propagandowa wydana przez liberalny komitet wyborczy okręgu Elbląg-Malbork w przededniu wyborów do Reichstagu w 1878. Druk zachęca do oddania głosu na niezrzeszonego liberalnego kandydata Otto Hausburga. Kontrkandydatem Hausburga był katolicki duchowny Bader. Autorzy druku zwracają uwagę, iż jako  katolik, a co gorsza zwolennik ultramontanizmu – doktryny postulującej poddanie kościołów narodowych władzy papieża – służyć on będzie nie cesarzowi ale papieżowi. Otto Hausburg (1831-1920) zasiadał w niemieckim Reichstagu jako reprezentant okręgu Elbląg-Malbork w latach 1877-1878. W Berlinie mieszkał od 1874 r., sprawując szereg urzędów związanych z rolnictwem i hodowlą. Wcześniej był m. in. radnym w Królewcu.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].