Waage=Tabelle wornach das Gersten=Malz auch Brandweinschrot in hiesigen Mühlen ein=und ausgewogen werden soll

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1786 Miejsce publikacji: Elbing Strony: [1] K. Sygnatura: Pol.8.III.2463 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Przepisy wagowe w Prusach
  • Elbląg - gospodarka - 18 w.
  • Prawo
  • Młyny - przepisy
Data dodania: 07.02.2018

Jednostronicowy dokument (tabela wag) sygnowana w Elblągu 21 kwietnia 1786 roku przez dyrektora, burmistrza i radcę wojennego i podatkowego Urzędu Miasta w Elblągu. Tabela wag normująca i określająca  ilości wagowe jakim powinny odpowiadać dostawy  słodu jęczmiennego i śruty piwowarskiej (nie słodowanego zboża) do miejscowych młynowni i młynów. Określa szczegółowo w ówczesnych jednostkach objętości materiałów sypkich (niemieckie – Scheffel – buszel, korzec) wartości wagowe netto, tarę oraz przewidziane wprowadzonymi normami ewentualne  ubytki. Wprowadzona celem uregulowania i wprowadzenia porządku pod groźbą kar. Typ oprawy (materiał): papier, obleczenie – niebieskie, krawędzie - przycięte. Format bibliograficzny: 2. W 2012 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków XVIII w. Biblioteki Elbląskiej”. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.2457-Pol.8.III.2491.