Vox catelli pastoritii penes ovile Christi seu controversia, utrum in Polonia liceat absque periculo damnationis aeternae ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1679 Miejsce publikacji: Oliva Autor:
  • Sławosz, Adalbert Gabriel
Strony: 221, [1] Sygnatura: Pol.7.II.5723 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Zygmunt August (1520-1572), król Polski
  • Wierzbowski, Stefan (1620-1687)
  • Druk teologiczny - 17 w.
  • Polska - historia - 17 w.
  • Polemiki religijne - 17 w.
  • Religia - rozważania
Data dodania: 17.11.2014

Druk teologiczny kaznodziei Adalbertusa Gabriela Sławosza. Autor przedstawił kontrowersyjne wypowiedzi, spory oraz rozważania znamienitych osobistości na tematy religijne, tezy I-VI (oraz głosy sprzeciwu odnoszące się do wymienionych tez). W druku znalazły się m. in. fragmenty przemówień do wiernych, w tym króla Zygmunta Augusta z 1568 ; zgody - aprobaty archidiecezji gnieźnieńskiej - Petrus Dunin ; archidiecezji poznańskiej - Stephanus Moreski ; diecezji w Brześciu - Joachimius Pastorius.Za stroną tytułową dedykacja autora skierowana do biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego (1620-1687). Druk wydany w drukarni Cystersów w Oliwie. W tekście ozdobniki drukarskie: inicjały, winiety. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.5721- Pol.7.II.5723. Format bibliograficzny: 8°. Pieczątki: 1, 10, 18. Dawne sygnatury: UU.8. Zewnętrzne oznaczenia: DT, NS. Krawędzie przycięte – nakrapiane ; typ oprawy (materiał) - biały pergamin ; okładziny – tektura ; średnie zabrudzenia ; brak zacieków / zaplamień ; niewielkie zabrudzenia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. [Biblioteka Elbląska posiada również wybrakowany egzemplarz Pol.7.II.5606].