Vorläufiger Extract aus dem Reglement für die Brauer, Brandweinbrenner, Bäcker,Mehlhändler und übrige Getreide=Consumenten [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1787 Miejsce publikacji: Berlin Strony: [6] K. Sygnatura: Pol.8.III.2465 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fryderyk II Hohenzollern (1712-1786), król Prus
  • Rozporządzenia królewskie
  • Browarnictwo - przepisy
  • Gorzelnie - przepisy
  • Piekarstwo - przepisy
  • Handel - przepisy - 18 w.
Data dodania: 07.02.2018

Tymczasowy wyciąg z regulacji prawnych (regulaminu) dla piwowarów, gorzelników, piekarzy, handlarzy mąką i pozostałych konsumentów zbóż (osób wykorzystujących zboża), jak również młynarzy - dotyczący opodatkowania słodu zbożowego, śrutu zbożowego ( piwowarskiego) i mąki - opracowany w 1787 roku w imieniu i z rozkazu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma. Szczegółowe regulacje zgromadzone w ponad stu wyodrębnionych paragrafach mające służyć usystematyzowaniu szeroko pojętego gorzelnictwa, piwowarstwa i innych branż wykorzystujących w swojej produkcji produkty zbożowe objęte niniejszym regulaminem. Zawiera zobowiązanie do prowadzenia określonej dokumentacji rozrachunkowej używanych produktów, sposoby rozliczania i postępowania z wymienionymi artykułami, reguluje kwestie opodatkowania i ewentualne kary za nieprzestrzeganie przepisów. Tekst zatwierdzony przez kilku urzędników, w tym Werdera. Typ oprawy (materiał): papier, obleczenie – niebieskie, krawędzie - przycięte. Format bibliograficzny: 2. W 2012 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków XVIII w. Biblioteki Elbląskiej”. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.2457-Pol.8.III.2491.