Vom exorcismo oder Teufelsbeschweren bey Administration der heiligen Tauffe. Erstlich bedencken und einhellige Vergleichung ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: [1591] Miejsce publikacji: [S.l.] Strony: [14], [2] K. Sygnatura: Pol.6.II.1337 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Rękopisy niemieckie - 16 w.
  • Urban, Pietrus (1546-1616)
  • Druk teologiczny - 16 w.
  • Egzorcyzmy chrzcielne
  • Sakramenty
Data dodania: 06.11.2014

Treścią rękopisu jest uzgodnione stanowisko superintendentów saksońskiego kraju elektorskiego, dotyczące egzorcyzmów chrzcielnych. Pod tekstem wykaz duchownych i teologów – autorów dokumentu (m.in. Pietrus Urban (1546-1616) - niemiecki teolog ewangelicki, profesor na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą ; Christophorus Lucius ; M. Balthasar Meisner i in.). Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1328-Pol.6.II.1361. Format bibliograficzny: 4. Superekslibris: Samuel Meienreis. Pieczątki: 1, 10, 11. Dawne sygnatury: M.5, U.5, Z IIII?. Inne znaki własnościowe: Samuel Meienreis Elbingensis Borussius Ao 1595 Altorf. Krawędzie przycięte - barwione; typ oprawy (materiał) - biały pergamin (oprawa z japem); okładziny - tektura; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; średnie zabrudzenia; niewielkie zacieki / zaplamienia; wyklejki - niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.