Vollständiges Thaler-Cabinet das ist, Historisch-Critische Beschreibung Derjenigen zweylöthigen Silber-Münzen, welche unter dem Namen Der Reichs-Thaler bekannt sind . auf allerhand Begebenheiten sind geschlagen worden. [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1735 Miejsce publikacji: Königsberg und Leipzig Autor:
  • Lilienthal, Michael
Illustracje: 1 Strony: [22],450,[58], Sygnatura: Pol.8.II.1776 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Lilienthal, Michael (1686-1750)
  • Eckardt, Christoph Gottfried
  • Talar
  • Symbolika
  • Numizmatyka
Data dodania: 16.12.2019

Dokładny opis kolekcji Talarów (Reichstalerów) - srebrnych, dwustronnie bitych monet wykonany przez Michaela Lilienthala (1686-1750). Autor był protestanckim teologiem wykształconym na uniwersytetach w Jenie i w Królewcu. W 1715 został Diakonem w Knipawie a cztery lata później w Królewcu. Ciesząc się w tej dziedzinie poważaniem objął katedrę w Rostocku. Prócz tego uzyskał on tytuły profesorskie w Petersburgu i Królewcu oraz został członkiem berlińskiej Akademii Nauk. W 1727 został on również kuratorem królewieckiej biblioteki co umożliwiło mu dalszy rozwój naukowy. Biblistyczne badania skierowały jego uwagę w kierunku badań filologicznych i archeologicznych. Pokłosiem tych zainteresowań badawczych jest kompendium numizmatyczne - Vollständiges Thaler-Cabinet. Wszelkie monety (zarówno bite przez współczesnych autorowi monarchów jak i starsze) są zwięźle opisane. Autor wyjaśnia symbolikę wizerunków na rewersach (przy czym posiłkuje się wiedzą teologiczną) oraz zbiera dewizy umieszczone na monetach.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.