Vollständigere und Neuerläuterte Deutsche Sprachkunst, Nach den Mustern der besten Schriftsteller des vorigen und itzigen Jahrhunderts abgefasset, und bey dieser fünften Auflage merklich verbessert, von Johann Christoph Gottscheden […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1762 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Gottsched, Johann Christoph
Illustracje: 1 Strony: [ 30 ]; 734; [ 26 ] Sygnatura: 91601 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk -18 w.
  • Językoznawstwo niemieckie - 18 w.
  • Niemieckie standardy językowe - 18 w.
  • Gramatyka - język niemiecki - 18 w.
  • Poetyka - język niemiecki - 18 w.
  • Gottsched, Johann Christoph (1700-1766)
Data dodania: 14.01.2021

Dokument z dziedziny językoznawstwa niemieckiego, wydany w Lipsku w 1762 roku, autorstwa Johanna Christopha Gottscheda (1700-1766). Gottsched, niemiecki teoretyk literatury i teatru, pisarz, określany czasami jako "papież literatury niemieckiej" lub „tyrański sędzia językowy z Saksonii” był m.in. absolwentem Uniwersytetu w Królewcu. Na frontyspisie dokumentu widnieje portret Johanna Christopha Gottscheda. Publikacja składa się z wprowadzenia ("O sztuce języka w ogóle", "O doskonałości języka w ogóle", "O podziale teorii językowej"). Kolejne części tekstu poświęcone są zasadom pisowni, w tym gramatyki języka niemieckiego, badaniom nad rodzajami i typami poszczególnych słów w języku niemieckim, kwestiom związanym z konstrukcjami poszczególnych zwrotów w tym języku, takich jak przypowieści, czy przysłowia, a także kwestiom sylabizacji i poetyki tego języka.