Volk und Reich. Politische Monatshefte für das junge Deutschland, 1925-1944

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1925-1938 Miejsce publikacji: Berlin Sygnatura: 010139 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie – 20 w.
  • Niemcy - polityka - 20 w.
  • Republika Weimarska
  • Stosunki międzynarodowe - 20 w.
  • Prusy - historia
Data dodania: 03.04.2015

Miesięcznik niemiecki, ukazujący się w dobie tzw. „Republiki Weimarskiej”. Treści zawarte w periodyku są projekcją lęków, oczekiwań, frustracji i aspiracji politycznych Niemiec tamtych czasów. Przyczynki związane są tematycznie z ograniczeniami narzuconymi pokonanym Niemcom przez traktat wersalski, koncentrując się głównie na aspekcie strat terytorialnych i związanych z nimi kwestii ludnościowych, oscylując wokół takich zagadnień jak koncepcja Mitteleuropy, niazarzucona przez Niemcy mimo przegranej w I wojnie światowej, „zagrożenie” wschodnich i południowych terenów Niemiec, korytarz pomorski, Niemcy sudeccy, Tyrol Południowy, zapaść demograficzna w krajach „Starej Europy”. Teksty uzupełnione licznym zdjęciami. Redaktor - Friedrich Heiss. Biblioteka Elbląska posiada roczniki: 1925-1944 (roczniki niekompletne).