Vivat Rex Joannes Tertius, Glück zu dem Könige Joanni dem Dritten, oder eine christl. Kröhn- und...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1678 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Corell, Samuel
Strony: 45, [3] Sygnatura: Pol.7.II.1881 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Druk okolicznościowy - 17 w.
  • Kazania i homilie - 17 w.
  • Corell, Samuel (1607-1687)
  • Jan III Sobieski (1629-1696), król Polski
  • Koronacja
Data dodania: 20.02.2014

Tekst kazania elbląskiego pastora i kaznodziei Samuela Corella na okoliczność elekcji i koronacji Jana Sobieskiego, które odbyły się odpowiednio 21 maja 1674 i 2 lutego 1676 r. Corell odwołuje się w swym kazaniu zarówno do wydarzeń biblijnych, opisując koronację króla Salomona i wyrażając życzenie, by podobnie jak Salomon, który dzięki łasce Boga przerósł w potędze swego ojca Dawida, Sobieski przewyższył swych poprzedników, jak i do historycznych, wspominając cesarza Trajana, któremu wzlatujący nad Kapitolem ptak przepowiedział pomyślne rządy. Salomon przywoływany jest w homilii kilkakrotnie, między innymi w kontekście umiejętności mądrego rozsądzania, którego najsłynniejszym przypadkiem było rozstrzygnięcie sporu między dwiema kobietami, kłócącymi się o dziecko. W dalszej części kazania Corell przywołuje symbolikę kamieni szlachetnych zdobiących monarszą koronę, które uosabiają cechy pożądane u dobrego monarchy – m. in. „błękitny jak niebo” szafir oznaczać ma pobożność, diament - salomonową mądrość i zdolność do dobrego wyrokowania, hiacynt – pilność i pracowitość, jaspis – sprawiedliwość, szczerość iumiłowanie prawdy. Kaznodzieja wyraża też życzenie, by nowo obrany król był pobożniejszy niż starotestamentowy Jozjasz, który zasłynął zwalczaniem kultu pogańskich bogów i wspominany cesarz Trajan, bardziej prawy niż Mojżesz, dzielniejszy niż wodzowie izraelscy Jozue i Gideon, mądrzejszy niż Salomon, bardziej miłosierny i pokojowy niż cesarz Wespazjan, który przywrócił spokój w państwie po krwawym okresie wojen domowych oraz, by był „ojcem ojczyzny” jak Oktawian August. Kazanie zakończone jest modlitwą, w której duchowny prosi Boga o zdrowie i długie życiedla nowo obranego króla, jak również o umiejętność chodzenia Bożymi drogami, ochronę przez złymi, oszczerczymi ludźmi, wsparcie mądrych doradców oraz o pokój dla całego Królestwa i obronę przez zewnętrznymi wrogami. Na końcu druku wiersz Daniela Holstiusa - dedykowany królowi. W tekście liczne marginalia, inicjały, winieta. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1853-Pol.7.II.1897. (Brak druków: Pol.7.II.1883; Pol.7.II.1885). Pieczątki w druku: 3, 10, 11, 25. Dawne sygnatury: Misc.13, Ef 1048. Obleczenie druku – czarny marmurek; okładzina - tektura; cała okładzina odłączona od bloku; średnie deformacje; niewielkie zacieki/zaplamienia. Poszczególne druki mają zdobione krawędzie (barwione i nakrapiane). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu "Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej".