Vita Jacobi Henrici Zerneckii, praeconsulis Thorunensis, scriptis, fatorumque fama nobilitati exposita a M. Joanne Benjamin Dragheim, Dantiscano. Accedunt duae amplissimi viri disputationes, altera theologica de statu infantium a gentilibus [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1733 Miejsce publikacji: Franc. et Lipsiae Autor:
  • Dragheim, Johann Benjamin
Strony: [9],204,[1] Sygnatura: Pol.8.II.1233 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Dragheim, Johann Benjamin (1700 - 1761)
  • Knoch, Georg Markus (1695 - 1759)
  • Zernecke, Jakob Heinrich (1672 - 1741)
  • Historia Torunia
Data dodania: 13.12.2019

Życiorys Jakoba Heinricha Zernecke (1672 - 1741), toruńskiego burmistrza, historyka i naukowca. Zernecke urodził się w Toruniu jako najmłodszy syn przybyłego z Rugii kupca, Johanna Zernecke. Uczęszczał do toruńskiego Gimnazjum Akademickiego, następnie studiował  w Gdańsku, Lipsku i Rostoku. Wiele podróżował, do Torunia powrócił w 1699 roku. Zajął się działalnością literacką i kronikarską: pisał po niemiecku prace historyczne poświęcone dziejom Torunia, korzystając z dokumentów z miejskiego archiwum. W 1723 roku został burmistrzem. W roku kolejnym, 1724, w związku z wydarzeniami tumultu toruńskiego został skazany na śmierć, ułaskawił go jednak król August II. Zernecke opuścił Toruń, do końca życia mieszkał w Gdańsku, tam też zmarł.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.