Viro praenobilissimo amplissimo atque consultissimo domino domino Ioanni Heinrico Moellero publicis suffragiis ad consulis ac assessoris iudiciorum dignitatem civitatis Elbingensis evecto debite gratulatur simulque ad L. 1 § 5 De extraord.[...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1768 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Henning, Johann
Strony: [ 12 ] Sygnatura: Pol.8.II.1379 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Elbląska Rada Miejska - 18 w.
  • Müller, Johann Heinrich
  • Ulpian Domicjusz (ur. II wiek n.e. - 223 n.e.)
  • Henning, Johann
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 19.12.2019

Opis dokumentu

Mowa gratulacyjna Johanna Henninga dedykowana w 1768 roku Johannowi Müllerowi z okazji jego awansu na sądowego asesora i członka rady miejskiej w Elblągu. Tematem mowy jest analiza terminu sakrament - jego treści i znaczenia zbliżonego do greckiego słowa misterium. W tym celu autor przygląda się najstarszym świadectwom użycia tego słowa w piśmie, powołując się zarówno na autorytet Ojców Kościoła (Tertulian), jak i świeckiego historyka Swetoniusza, czy też innych rzymskich kodeksów. Henning zwraca uwagę także na niemieckie źródła, jego uwaga jednak koncentruje się przede wszystkim na fragmencie “De ingressu sacramenti” z dzieła “De extraord. cognit.” i uwagach Ulpiana Domicjusza - jednego z najwybitniejszych rzymskich jurystów. Staje się to także okazją do zbadania początków nauk prawniczych oraz pochodzenia i znaczenia słowa iurisprudentia. Mowę kończą krótkie gratulacje w serdecznym tonie wychwalające osobę sędziego i jego godne podziwu przymioty ducha oraz czyny. Autor powierza jego osobę i nowe zadania opiece Boga.Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1366 -Pol.8.II.1380.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.