Viro, Permagnifico [...] Daniele Fuchs [...] Pegetheologiae [...] Iacobus Woit

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1756 Miejsce publikacji: Elbingae Strony: [8] K. Sygnatura: XVIII. 102 –druk 6 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Druk teologiczny - 18 w.
  • Woit, Jakub (1698-1764)
  • Teksty łacińskie - 18 w.
Data dodania: 03.04.2017

Druk teologiczny z dnia 30.03.1756 r. autorstwa  Jakuba Woit'a (1698-1764) – profesora Gimnazjum Elbląskiego, propagatora systemu kopernikańskiego. Druk dedykowany Danielowi Fuchs (w 1756 r. został burmistrzem miasta Elbląga). Rozważania o Bogu, który jest jeden, ponieważ jeden jest Ojciec. Ojciec jest mónarchos i pegé — “jeden początek”, “wspólne pochodzenie”. Wykazanie “monarchii” Ojca. Ojciec jest jedynym i hipostatycznym źródłem (gr. pegé) Syna i Ducha Świętego. Same określenia “Ojciec”, “Syn”, “Duch Święty”, wskazują na osobowe relacje pochodzenia. Druk współoprawny z innymi drukami okolicznościowymi (106 druków, w tym: mowy, wiersze, kantaty, druki weselne i żałobne itp.).