Virgam messiae pastoritiam ex Mich. VII 14 delineans ad Gymnasii encaenia d. XXVI Nov. a. MDCCL h. lq. c. celebranda urbis Proceres ceaterosque Musarum Fautores summopere colendos omni, qua decet, reverentia invitat Ioannes Langius Rector

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1750 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 14 ] Sygnatura: Pol.8.II.4691 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - enkania - 18 w.
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Edukacja, szkolnictwo - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 12.12.2019

Opis dokumentu

Mowa okolicznościowa wygłoszona w Gimnazjum Elbląskim w 1750 roku przez Johanna Langego, rektora gimnazjum z okazji obchodów enkaniów (corocznego święta szkoły). Święto ustanowiono, by uczcić wspomnienie przekazania szkole przez władze miasta nowego budynku. Była to także okazja do okazania wdzięczności włodarzom finansującym działalność gimnazjum. Na program obchodów - oprócz mowy rektora - składało się uroczyste nabożeństwo, dziękczynne modlitwy oraz szkolny spektakl. Mowa jest kontynuacją wątku, który autor poruszył już wcześniej w swojej oracji przygotowanej na święto szkolne (Actus Liectionis) tego samego roku. Tym razem Lange odwołuje się do fragmentu Pisma Świętego z księgi  Micheasza: “Paś lud Twój laską Twoją, trzodę dziedzictwa Twego, co mieszka samotnie w lesie - pośród ogrodów.” (Mich. 7, 14, tłum. za Biblią Tysiąclecia). W swojej teologicznej interpretacji podkreśla jednak nie autorytet władzy, lecz pomoc i wsparcie, jakie niesie ze sobą Boża opieka (symbol dobrego pasterza). Podobnie jak w pierwszej mowie i tu prezentowana interpretacja Słowa Bożego znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości szkolnej. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.