Verzeichnis der Vorlesungen an der Staatl. Akademie zu Braunsberg

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1927-1930, 1934-1935 Miejsce publikacji: Braunsberg,Kirchhain,Königsberg Sygnatura: 010682 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Braniewo - szkolnictwo - 20 w.
  • Państwowa Akademia w Braniewie
Data dodania: 03.11.2016

Wykazy zajęć oraz pracowników Państwowej Akademii w Braniewie, obejmujące lata 1927-1930, 1934-1935. W 1821 braniewskie Liceum Hozjanum otrzymało status szkoły wyższej równej uniwersytetom, od 1912 r. natomiast nazywało się Staatliche Akademie Lyceum Hosianum). W latach ujętych w wykazach placówka składała się z dwóch fakultetów – teologicznego i filozoficznego. Obok nich funkcjonowały także uczelniane instytuty, do których zaliczano bibliotekę, Instytut Wychowania Fizycznego, gabinet przyrodniczy, kolekcje: archeologiczną, sztuki chrześcijańskiej i numizmatyczną oraz ogród botaniczny. Dużą wagę przykładano w uczelni do zajęć z języka polskiego, które obejmowały ćwiczenia z gramatyki, pisania, konwersacje – przykładowe zajęcia dotyczyły języka potocznego przydatnego w homiletyce oraz spowiedzi oraz czytania polskiej prasy. Do wykazów zajęć dołączano każdorazowo rozprawę któregoś z wykładowców (brak w wykazie z 1929).