Versuch einer Geschichte u. Beschreibung der evangelischen Hauptkirche zu St. Marien in Elbing

Typ: Książka Rok publikacji: 1846 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Döring Gottfried
Strony: 121 Sygnatura: IV.9.2.5 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Kościół NMP w Elblągu
  • Elbląg - sztuka sakralna
Data dodania: 05.03.2010

Publikacja dotycząca kościoła NMP – głównego kościoła ewangelickiego Elbląga. Zawiera: historię i opis świątyni autorstwa Döringa, pismo okazjonalne na uroczystość sześćsetnej rocznicy powstania świątyni (elbląski kościół NMP budowany i przebudowywany był w XIII-XVI w.) wraz z kazaniem superintendenta i pierwszego kaznodziei D. F. Rittersdorf’a, uroczystym przemówieniem superintendenta dr E. Sartoriusa, wstawkami do liturgii autorstwa kaznodziei J. W. Eggerta i litografię przedstawiającą budynek kościoła wg. rysunku C. Möller’a. Część poświęcona dziejom świątyni zawiera dokładne opisy elementów wnętrza i zewnętrznej bryły kościoła, a także informacje dotyczące muzykaliów i księgozbioru przykościelnego (biblioteka przykościelna poszczycić się mogła bogatą kolekcją muzykaliów, liczącą 520 dzieł datowanych na wiek XVI-XIX), dobroczyńców świątyni, duchownych, muzyków (kantorów, organistów) oraz służby pomocniczej.